Reumatologia

Choroby reumatyczne cechuje bardzo rozległe spektrum objawów. Do typowych należą: ból i sztywność stawów („poranna sztywność”), zniekształcenie stawów, zmiany w tkankach okołostawowych, zmiany skórne (nadwrażliwość na światło) i na błonach śluzowych. Mniej swoiste objawy to: osłabienie, łatwa męczliwość, gorączka, utrata masy ciała. Jednak z uwagi na swój ogólnoustrojowy charakter objawy mogą dotyczyć każdego narządu (najczęściej nerek, układu oddechowego, nerwowego, pokarmowego i krwi).

Konsultacje reumatologiczną powinno się rozważyć także w przypadku nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych: niedokrwistość (obniżona hemoglobina), zmiany w ilości krwinek białych i płytek krwi, podwyższone parametry stanu zapalnego (OB, CRP), obecność autoprzeciwciał ( np. czynnik reumatoidalny, przeciwciała przeciwjądrowe, antyfosfolipidowe) oraz zmian w badaniach obrazowych (rtg i usg stawów, TK, MRI).

Do reumatologa chory powinien zgłosić się z podstawowymi badaniami:

  • morfologia krwi obwodowej
  • OB, CRP
  • rtg stawu którego dolegliwości dotyczą

Należy również pamiętać o przyniesieniu całej dotychczasowej dokumentacji medycznej (wypisy, wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych) co znacznie ułatwi postawienie diagnozy i leczenie.

dr n. med. Robert Ciechanowicz

Internista, Reumatolog

dr n. med. Anna Masiak

Reumatolog, Immunolog

Lek. med. Joanna Wasilewska-Nowak

Internista, Reumatolog

Innie usługi